Telefon: 02324847807

Faaliyet Detay

Dava Açmadan Önce Neleri Bilmem Gerekir?

Dava Açmadan Önce Neleri Bilmem Gerekir?

Tüketici Hukuku, tüketicinin ekonomik çıkarlarının, sağlıklarının ve güvenliklerinin korunması amacıyla oluşturulan bir hukuk dalıdır. Son yıllarda gelişen e-ticaret ve buna bağlı olarak online satışların artmasıyla birlikte Ticaret Hukuku oldukça ilgi gören bir alan olmaya başlamıştır. Tüketicinin ücret karşılığı satın aldığı ürün ve hizmette vaat edileni bulamadığı taktirde belli başlı haklara sahip olmasını sağlayan bu hukuk dalı, mağdur edilen tüketiciyi yasal yoldan korumaktadır.

Tüketici mevzuatına uyum sağlanması, tüketici taleplerinin değerlendirilmesi ve uyuşmazlıkların çözümü, tüketicilerin karşılaştıkları sorunlarda Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemelerine başvurulması ve davaların takibi, ayıplı mal ve hizmetten doğan uyuşmazlıkların çözümü, mesafeli satış sözleşmelerinin oluşturulması, ticari reklamların Tüketici Mevzuatına, Reklam Kurulu İlke ve Kararlarına uygun şekilde hazırlanması konusunda avukatlar hem satıcıya hem de tüketiciye yol gösterse de ülkemizde tüketici olarak nitelendirilen kesim henüz hangi haklara sahip olduğunu bilmiyor.

Bir tüketici olarak haklarınızı öğrenmek, hizmet ve ürün aldığınız kişilere karşı yasal süreçlerde neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için mutlaka hukuki destek alınması gerekmektedir.